اطلاعات بیشتر از تومورهای مغزی

برخی مطالعات مبین افزایش شیوع تومورهای اولیه هستند که شاید بتوان این مسئله را با پیشرفت تکنولوژی و نقش مهم و ویژه آن در تشخیص این ضایعات مرتبط دانست.

علت پیدایش تومورهای اولیهٔ مغز – مثل سایر تومورها – هنوز در هاله‌ای از ابهام است اما عوامل خطر زائی مثل رادیاسیون و داروهای سرکوب کننده ایمنی را در زمینه سازی پیدایش آنها دخیل می‌دانند.
ـ بسیار مهم:
اخیراً مطالعات زیادی در مورد اثرات احتمالی تلفن‌های موبایل انجام گرفته است و اغلب آنها بنفع نقش قوی این گوشی‌ها در ایجادتومورهای مغزی هستند اما هنوز نمی‌توان اظهارنظر قطعی در این زمینه ارائه کرد.
اثرات سرطان زائی گوشی‌های موبایل در اطفال – بخاطر نازک‌تر بودن استخوان جمجمه حتی از بالغین هم بیشتر است بهمین خاطر کاهش استفاده از این دستگاه‌ها مگر در موارد ضروری عاقلانه بنظر می‌رسد.

● علائم تومورهای مغزی

تومورهای مغزی بسته به نواحی درگیر می‌توانند علائم بسیار متنوع و بعضاً گول زننده‌ای را پدید آورند. بعضی از این علائم بحدی موذی و مرموز هستند که گاه حتی متخصصین را هم به اشتباه می‌اندازند بحدی که گاه ماهها حتی سالها زمان لازم است تا توموری تشخیص داده شود.
این علائم می‌توانند بصورت حاد و ناگهانی – یا بسیار تدریجی و موذیانه پدید آیند. محل درگیر، سرعت رشد تومور، ‌میزان دقت فرد بیمار، سطح فرهنگی – اجتماعی او و بسیاری از موارد دیگر می‌توانند در سرعت تشخیص ارزش داشته باشند.

▪ بعضی از علائم این تومورها عبارتند از:

۱) سردرد
بیش از پنجاه درصد بیماران مبتلا به تومور این علامت را نشان می‌دهند. شدت سردرد متغیر و از زمانی به زمان دیگر متفاوت خواهد بود. در بسیاری از موارد این سردردها با مسکن‌های معمولی بهبود می‌یابند.
در اغلب موارد سردردها صبح هنگام شدید بوده،‌ می‌توانند با استفراغ همراه شوند، ‌معمولاً پس از استفراغ سردرد کاهش می‌یابد.

ـ نکتهٔ‌بسیار مهم:

مطالب فوق به این معنا نیست که هر سردردی تومورال است. بر عکس می‌توان گفت تقریباً حدود دو درصد سردردها در اثر تومور پدید می‌آیند.

طبق برخی آمارها، حدود دو درصد سردردها با منشاء تومور هستند که گرچه با توجه به شیوع سردرد،‌این درصد می‌تواند قابل توجه باشد اما نشان دهندهٔ ‌این است که اغلب سردردها خوش خیم هستند.

افزایش تدریجی شدت و مدت سردرد و نیز بیشتر شدن تعداد حملات خصوصاً در سردردهای صبحگاهی، یا وقوع سردرد در هنگام خواب خصوصاً در صورت همراهی با سایر علائم مثل تشنج و… بمعنی لزوم قطعی انجام بررسی‌های تشخیصی می‌باشد.

۲) تشنجات

انواع مختلفی از تشنج را می‌توان با تومورهای مغزی مشاهده کرد.
تشنجاتی که اخیراً بوجود آمده‌اند و منشاء مشخصی ندارند . خصوصاً اگر در سنین بالاتر از چهل سالگی باشند یا با سایر علائم مثل سردرد همراه باشند بسیار مهم بوده و قطعاً نیازمند انجام بررسی‌های تشخیصی بیشتری هستند.

۳ ) تغییرات خلق و خو

انواع مختلفی از تغییرات خلق و خو ، منگی،‌ اختلال حافظه ،‌و تغییرات شخصیتی در اثر تومورهای مغزی پدید می‌آیند.
بخاطر دارم بیماری را که رانندهٔ آمبولانس یک مرکز روانپزشکی بود. او مردی حدوداً سی و پنج ساله بود از دو سال قبل بتدریج دچار حالات عصبی، پرخاشگری،‌افسردگی و… شده و زندگی را به کام خود و خانواده‌اش تلخ کرده بود.

در طول این مدت بارها به مراکز درمانی ارجاع و با توجه به شغلش تحت درمان‌های طبی و روان درمانی قرار گرفته بود.
برای بیمار یک سی‌تی‌اسکن ساده مغز انجام شد، با کمال تعجب تومور بسیار وسیعی در ناحیهٔ پیشانی او دیده می‌شد خوشبختانه این تومور خویش خیم بود و پس از عمل تا حد بسیار زیادی بهبود یافت بحدی که در حال حاضر بدون نیاز به هیچ داروی خاصی به زندگی عادی خود ادامه می‌دهد.

۴) اختلالات حرکتی

بسته به محل درگیر،‌انواع مختلفی از اختلالات حرکتی را می‌توان در این بیماران مشاهده کرد،‌در یک طرف طیف فرد کاملاً سالم و بدون هر گونه شکل حرکتی است،‌ و در سمت مقابل فلج نیم یا کل بدن را می‌توان دید.

گاه تنها مشکل بیمار ضعف نسبی دست یا پا است.
انجام بررسی‌های دقیق تشخیص امکان شناسائی تومورها در این افراد را افزایش داده است در حالی که قبلاً بسیاری از این‌ها با تشخیص سکتهٔ مغزی تحت درمان قرار می‌گرفتند.

۵) اختلالات حسی

انواع مختلفی از درگیری حسی شامل حس‌های سطحی یا حس‌های پیچیده و پیشرفته حتی درک موقعیت فضائی ، حس تعادل و… در این بیماران محتمل است.
▪ علائم متفرقه
ـ بـررسی های تشخیصی:
معاینهٔ‌ دقیق نورولوژیکی ارزش زیادی در تعیین محل این ضایعات دارد و در بسیاری از موارد می‌تواند تشخیصی باشد گرچه بسیاری از تومورها را نمی‌توان با معاینات معمولی تشخیص داد اما همچنان این کار درصدر روش‌های تشخیصی قرار دارد.
رادیوگرافی ساده مگر در موارد خیلی محدود نقش چندانی در تشخیص تومورهای مغزی ایجاد نمی‌کند. اما گاه با نشان دادن خوردگی یا ضخیم شدگی استخوان مجاور تومور، یا مشاهده نواحی کلسیفیکاسیون غیر طبیعی ، و بعضا جابجائی کلسیفیکاسیون های طبیعی مغز می‌توان به وجود ضایعات احتمالی مشکوک شد.
سی‌تی اسکن معمولا اولین روش تشخیص تومورهای مغزی است . اختراع این دستگاه شگفت‌انگیز توسط‌ هانسفیلد انقلاب عظیمی در شناسایی ضایعات مغز منجمله تومورها پدیدآورد و دقت تشحیص را بسیار افزایش داد. در صورت لزوم استفاده از مواد حاجب مخصوص می‌تواند دقت تشخیص سی‌تی‌اسکن را باز هم افزایش دهد و حتی در بسیاری از موارد قبل از عمل جراحی میتوان پاتولوژی تومور را نیز تعیین کرد.
نکته مهم اینست که تمام تومورها را نمیتوان باسی‌تی اسکن های معمولی بدون یاحتی با تزریق مشاهده کرد.
در اینموارد MRI به یاری ما آمده و با دقت بسیار بالائی می‌تواند ضایعات مغزی را به تصویر بکشد. نماها ی مختلف MRI در صورت لزوم استفاده از مواد حاجب مخصوص (گادولونیوم) علاوه بر دقت تشخیص ، توانائی تعیین پاتولوژی تومور را نیز افزایش داده است.

/ 1 نظر / 8 بازدید
غزل

سلام خوبي؟ چند روز پيش يکي از دوستانم سايت زير رو بهم معرفي کرد که باهاش تبادل لينک کنم من فکر کردم تاثيري نداره ، ولي بعد از اين که وبلاگم رو تو اين سايت و سايت هاي شبيهش لينک کردم هر روز بازديد وبلاگم زياد ميشه. خواستم اين سايت رو به تو هم معرفي کنم . حتما تبادل لينک کن چون لذت وبلاگ نويسي تو آمار بالاست.منتظرم.مرسي. http://tabadolelinks.ir