کم خونی در زنان

کم خونی ممکن است بعلت کمبود آهن ایجاد شود و درحالاتی چون خونریزی شدید در دوران قاعدگی‘ زخم ها و خونریزی های دستگاه گوارش‘ حاملگی‘ شیر دهی‘ اهدای خون‘ سرطانهای کولیل شود این بیماری همچنین ممکن است در اثر بیماریهای ‌« خود ایمنی» بوجود آید در این گروه از بیماریها دستگاه ایمنی بدن به علت تشخیص غلط برعلیه خود بدن آنتی بادی ترشح می کندو سلولهای طبیعی را از بین می برد.

 کم خونی ممکن است در اثر اختلال در سیستم تولید خون در مغز استخوان صورت گیرد. این اختلال معمولاٌ بدنبال التهاب در مغز استخوان ایجاد می شود. سرطان شیمیایی مسموم کننده و تشعشات رادیواکتیو ممکن است از علل مهم التهاب و اختلال مغز استخوان باشد.

 از عل مهم کم خونی ها می توان به کاهش ویتامین های B12 , B6 اسید فولیک و مس اشاره کرد . همچنین داروهای ضد التهاب‘ آنتی بیوتیک ها و مشروبات الکلی نیز در بروز کم خونی تاثیر بسیار مهمی دارند. ژنیتیک و مسائل مربوط به آن در ایجاد کم خونی ثابت شده است.

علایم کم خونی شامل ضعف‘ بی حالی‘ رنگ پریدگی‘ سرگیجه یا سنکوپ‘ عدم تمرکز ‘ تحریک پذیری‘ التهابات راجع و کاهش سطح هوشیاری می باشد.

در کم خونی ها با توجه به کم شدن تعداد گلبولهای قرمز اکسیژن رسانی به بافتهای بدن دچار اختلال می شود و برای جبران این وضعیت تعداد ضربات قلب افزایش می یابد که اگر کم خونی مزمن شود ممکن است منجر به عوارض قلبی گردد.

نوعی از کم خونی که اصطلاحاٌ کم خونی پرنیشیوس (pernicious) نامیده می شود در اثر کمبود ویتامین B12 ایجاد می گردد این بیماری با کاهش تعداد گلبولهای بالغ در مغز استخوان تشخیص داده می شود این نوع از کم خونی معمولاٌ بعلت نقص ژنتیکی در ترشح ماده ای بنام «فاکتور داخلی » در دستگاه گوارش است که نقش مهمی در جذب ویتامین B12 از دستگاه گوارش دارد.

افرادی که از رژیم های گیاهخواری استفاده می کنند معمولاٌ مستعد این نوع کم خونی هستند چراکه ویتامین B12 در گیاهان یافت نمی شود البته لازم به توضیح است با توجه به فراوانی اسید فولیک در گیاهان علایم مربوط به کمبود ویتامین B12 با اسید فولیک پوشانده می شود علایم کم خونی پرنیشیوس شامل ضعف‘ اخلالات دستگاه گوارش زبان کبابی‘ زردی خفیف پوست‘ اختلالات عصبی‘ اسهال و کاهش هوشیاری می باشد.

کم خونی «داس شکل» نوعی از کم خونی هاست که در آن گلبولهای قرمز بشکل خمیده در می آیند به هم می چسبند و درسیستم خونرسانی ایجاد اختلال می کنند که این مسئله باعث اشکال در اکسیژن رسانی می گردد این بیماران برای درمان بسیار نیازمند به اسید فولیک هستند.

درمان کم خونی بستگی به علت بیماری دارد که بایستی حتماٌ در مورد کشف علت آن اهتمام ورزید ذکر این نکته هم ضروری است که چای حاوی ماده ای بنام تانین است که می تواند در جذب آهن ایجاد اختلال بکند.

 مواد مغذی مفید در کم خونی ها:

– آهن

– ویتامین A که در فعال کردن آهن نقش مهمی دارد

– ویتامین C که در جذب آهن بسیار موثر است

– ویتامین B6که در صورت کمبود مصرف آن لازم است

– ویتامین B12 که در صورت کمبود آن لازم است مصرف شود

– فولیک اسید: که در صورت کمبود آن لازم است مصرف شود

– مس: که در صورت کمبود مصرف آن لازم است

مواد غذایی مفید برای کم خونی ها:

– میوه جات تازه

– زرد آلوی خشک

– کشمش

– میوه های خشک

– توت سیاه

– سبزیجات تازه

– سبزیجات با برگ سبز

– چغندر

– باقلا و لوبیا

– حبوبات

– جو

– کدو

– شیر کم چرب

– ماهی

– تخم مرغ

– گوشت ماکیان

– گوشت قرمز

– جگر

– آب تمشک

– آب هویج

/ 0 نظر / 19 بازدید